Primeira Liga
Fri 12 Jan
Chaves
4-3
Vitória
Sat 13 Jan
Paços Ferreira
0-0
Marítimo
Sporting Braga
1-3
Benfica
Sun 14 Jan
Tondela
3-1
Feirense
Boavista
2-0
Portimonense
Belenenses
1-2
Rio Ave
Sporting CP
3-0
Desportivo Aves
Mon 15 Jan
Moreirense
2-2
Vitória Setúbal
Wed 21 Feb
Estoril
19:00
Porto
Team / Points
1 Sporting CP SCP 46
2 Porto FCP 45
3 Benfica SLB 43
4 Sporting Braga SPB 37
5 Rio Ave RIO 30
6 Marítimo MAR 28
7 Chaves CHA 26
8 Boavista BOA 24
9 Vitória Guimarães VIT 23
 
10 Tondela TON 22
11 Belenenses BEL 19
12 Portimonense POR 18
13 Feirense FEI 17
14 Moreirense MOR 15
15 Paços de Ferreira PAÇ 15
16 Desportivo Aves AVE 14
17 Vitória Setúbal VST 13
18 Estoril EST 12
Segunda Liga
Sat 13 Jan
Académica
1-1
Academico Viseu
Sporting CP II
0-1
SP. Covilhã
Benfica II
3-2
UD Oliveirense
Sun 14 Jan
Gil Vicente
0-1
Porto II
União Madeira
1-1
Sporting Braga II
Vitória
2-1
Varzim
Arouca
1-0
Famalicão
Penafiel
0-3
Nacional
Leixões
3-0
Real SC
CD Santa Clara
1-0
Cova Piedade
Team / Points
1 Porto II POR 40
2 Académica ACA 34
3 Academico Viseu ACV 34
4 Leixões LEX 34
5 Nacional NAC 32
6 CD Santa Clara SAN 32
7 Arouca ARO 32
8 Famalicão FAM 30
9 SP. Covilhã SPC 30
10 Penafiel PEN 30
 
11 Benfica II BEN 28
12 Sporting CP II SCP 25
13 Cova Piedade COV 24
14 União Madeira UNM 23
15 Gil Vicente GFC 22
16 UD Oliveirense OLI 22
17 Varzim VAR 21
18 Sporting Braga II BRA 20
19 Vitória Guimarães B VGM 20
20 Real SC REA 14
Group 1
Sat 13 Jan
Arões
1-2
Atlético Arcos
Sun 14 Jan
Mondinense
0-1
Câmara de Lobos
Fafe
2-1
Montalegre
Torcatense
4-1
Pedras Salgadas
Mirandela
1-0
Minas de Argozelo
Sao Martinho
2-1
AD Oliveirense
Vilaverdense
2-2
Merelinense
Vizela
1-1
Braganca
Team / Points
1 Vizela VIZ 42
2 Vilaverdense VIL 32
3 Fafe FAF 32
4 Sao Martinho SMA 29
5 Merelinense MER 27
6 Torcatense TOR 25
7 AD Oliveirense ADO 24
8 Mirandela MIR 24
 
9 Pedras Salgadas PED 23
10 Montalegre MON 19
11 Arões ARO 18
12 Câmara de Lobos CAM 17
13 Braganca BRA 15
14 Atlético Arcos ATA 15
15 Mondinense MON 10
16 Minas de Argozelo MIN 3
Group 4
Sun 14 Jan
SC Guadalupe
1-2
1º Dezembro
Sacavenense
2-2
Lusitania FC
Fatima
1-1
Mafra
Eléctrico
2-2
Loures
Sintrense
0-1
Torreense
Coruchense
0-1
Caldas
Pêro Pinheiro
0-1
Vilafranquense
Alcanenense
0-1
Praiense
Team / Points
1 Vilafranquense VIL 35
2 Mafra MAF 34
3 Praiense PRA 29
4 Torreense TOR 27
5 Caldas CAL 23
6 Sacavenense SAC 22
7 1º Dezembro 1DE 22
8 Loures LOU 22
 
9 Coruchense COR 21
10 Fatima FAT 20
11 Sintrense SIN 20
12 Alcanenense ALC 19
13 Pêro Pinheiro PER 17
14 Eléctrico ELE 13
15 Lusitania FC LUS 12
16 SC Guadalupe SCG 9
Group 5
Sat 13 Jan
Armacenenses
1-1
Operário
Sun 14 Jan
Olímpico Mo…
2-1
Louletano
Almancilense
0-1
Olhanense
Farense
1-0
Moura
FC Castrense
2-1
Moncarapa
Lusitano VRSA
0-4
Casa Pia
Oriental Lisboa
1-0
Pinhalnovense
Ideal
0-1
Estrela Vendas No.
Team / Points
1 Farense FAR 43
2 Casa Pia CAS 36
3 Olhanense OLH 35
4 Oriental Lisboa ORI 34
5 Pinhalnovense PIN 33
6 Armacenenses ARM 24
7 Olímpico do Mo… OLI 18
8 FC Castrense FCC 16
 
9 Moura MOU 16
10 Almancilense ALM 15
11 Ideal IDE 14
12 Moncarapa MON 14
13 Estrela Vendas Novas EVN 14
14 Louletano LOU 13
15 Operário OPE 13
16 Lusitano VRSA LUS 12
Primera División Portugal Femenina
Sat 13 Jan
Vilaverdense Fem
0-5
Sporting CP Fem
Sporting Braga
5-0
CF Benfica Fem
Quintajense
0-6
Estoril Praia Fem
Valadares Gaia
2-0
União Ferreirense
Boavista Fem
3-2
Cadima Fem
Sun 14 Jan
Albergaria Fem
3-1
A-dos-Francos Fem
Team / Points
1 Sporting CP Fem SPO 36
2 Sporting Braga Fem SPB 34
3 Estoril Praia Fem EST 28
4 Boavista Fem BOA 21
5 Vilaverdense Fem VIL 18
6 Valadares Gaia Fem VAG 18
 
7 União Ferreirense Fem UFE 18
8 Albergaria Fem ALB 15
9 CF Benfica Fem BEN 14
10 Cadima Fem CAD 8
11 A-dos-Francos Fem ADF 5
12 Quintajense FC Fem QUI 4
Copa del Rey »
Wed 17 Jan
21:00
Espanyol
21:00
Barcelona
Wed 17 Jan
19:00
Atlético
19:00
Sevilla
Wed 17 Jan
19:00
Valencia
19:00
Alavés
Ligue 1 »
Wed 17 Jan
19:00
Amiens SC
19:00
Montpellier
Wed 17 Jan
19:00
Angers SCO
19:00
Troyes
Wed 17 Jan
19:00
Guingamp
19:00
Olympique Lyonnais
Wed 17 Jan
19:00
Lille
19:00
Rennes
Wed 17 Jan
19:00
Metz
19:00
Saint Etienne
Wed 17 Jan
21:00
PSG
21:00
Dijon FCO
Wed 17 Jan
19:00
Toulouse
19:00
Nantes
Copa MX Clausura Group 1 »
Wed 17 Jan
02:00 finished
Cafetaleros
2 - 1
León INFO
Copa MX Clausura Group 2 »
Wed 17 Jan
04:00 finished
Cruz Azul
1 - 3
Puebla INFO
Copa MX Clausura Group 4 »
Wed 17 Jan
02:00 finished
Mineros Zacatecas
0 - 1
Santos Laguna INFO
Copa MX Clausura Group 6 »
Wed 17 Jan
02:00 finished
Necaxa
5 - 0
Zacatepec INFO
Copa MX Clausura Group 7 »
Wed 17 Jan
04:00 finished
Veracruz
0 - 2
Tampico Madero INFO
Copa MX Clausura Group 8 »
Wed 17 Jan
04:06 finished
Pachuca
0 - 1
Atl. San Luis INFO
Friendly »
Wed 17 Jan
14:00 finished
Brøndby IF
2 - 1
Fremad Amager INFO
Wed 17 Jan
16:00 Playing 6'
Darmstadt 98
0 - 1
Greuther Fürth
Wed 17 Jan
16:00 Playing 9'
AGF Aarhus
0 - 0
Brabrand
Wed 17 Jan
17:30
Union Berlin
17:30
Ingolstadt 04
Wed 17 Jan
18:00
Rosenborg BK
18:00
Kolstad
Wed 17 Jan
18:00
FC St. Pauli
18:00
Bochum
Wed 17 Jan
18:30
Kaiserslautern
18:30
Midtjylland
Wed 17 Jan
13:30 finished
FK Qabala
0 - 1
Zurich INFO
Wed 17 Jan
14:00 finished
Grasshopper
2 - 0
Rheindorf Altach INFO
Wed 17 Jan
11:00 finished
Vysocina Jihlava
4 - 2
České Budějovice INFO
Wed 17 Jan
11:00 finished
Ústí nad Labem
3 - 3
Teplice INFO
Wed 17 Jan
11:00 finished
Karviná
1 - 0
Třinec INFO
Wed 17 Jan
14:00 finished
Nürnberg
2 - 1
Dukla Praha INFO
Wed 17 Jan
14:00 finished
Bayern München
2 - 0
Unterhaching INFO
Wed 17 Jan
19:00
CD Castellón
19:00
CFR Cluj
Wed 17 Jan
16:00 Playing 7'
Basel
0 - 0
Viktoria Plzeň
Wed 17 Jan
15:00 Half-Time
Salzburg
0 - 1
Young Boys
Wed 17 Jan
15:00 Postponed
Valerenga IF Oslo
15:00
Yanbian
Wed 17 Jan
15:00 Playing 50'
Pescara
1 - 0
FC Lugano
Wed 17 Jan
14:00 finished
Liptovsky Mikulas
1 - 1
Tatran Prešov INFO
Wed 17 Jan
16:00 Playing 7'
Ludogorets
0 - 0
Botosani
Wed 17 Jan
16:00 Playing 3'
Sparta Praha
0 - 0
Tianjin Quanjian
Wed 17 Jan
14:30 Playing 58'
1860 München
2 - 3
Wacker Innsbruck
Wed 17 Jan
14:30 Playing 78'
Ried
0 - 0
Pribram
Wed 17 Jan
09:00 finished
West Torrens Birk.
3 - 0
South Adelaide Panthers INFO
Wed 17 Jan
10:00 finished
South Melbourne
3 - 2
Port Melbourne Sharks INFO
Wed 17 Jan
10:00 finished
Oakleigh Cannons
5 - 2
Brunswick City INFO
Wed 17 Jan
10:00 finished
Thai Honda
1 - 2
Suwon Bluewings INFO
Wed 17 Jan
11:00 finished
Villarreal B
2 - 1
Wisla Kraków INFO
Wed 17 Jan
11:30 finished
Soproni Vasutas
2 - 4
Szombathelyi Haladas INFO
Wed 17 Jan
12:00 finished
Arka Gdynia
3 - 2
Bytovia Bytow INFO
Wed 17 Jan
12:00 finished
Beroe
2 - 1
Maritsa Plovdiv INFO
Wed 17 Jan
12:00 finished
DAC
5 - 0
Inter Bratislava INFO
Wed 17 Jan
13:00 finished
Górnik Łęczna
3 - 4
Stal Stalowa Wola INFO
Wed 17 Jan
13:00 finished
Zaglebie Lubin
3 - 0
Odra Opole INFO
Wed 17 Jan
13:30 finished
Spartak Subotica
1 - 1
Bačka Palanka INFO
Wed 17 Jan
14:00 finished
Lokomotiva
1 - 1
Gorica INFO
Wed 17 Jan
14:00 finished
Zagłębie
2 - 2
Cracovia Krakow INFO
Wed 17 Jan
15:00 Playing 58'
Braunschweig
2 - 0
Energie Cottbus
Wed 17 Jan
15:00 Playing 42'
Nové Zámky
0 - 0
Budaörsi
Wed 17 Jan
15:00 Playing 55'
Maribor
4 - 0
Radomlje
Wed 17 Jan
15:00 Playing 50'
Qarabağ
1 - 0
Kuban Krasnodar
Wed 17 Jan
16:00 Playing 2'
Valerenga IF Oslo
0 - 0
Neuchâtel Xamax
Wed 17 Jan
17:00
Domžale
17:00
Ilirija
Wed 17 Jan
18:30
Hertha Zehlendorf
18:30
Croatia Berlin
Wed 17 Jan
18:30
Markranstädt
18:30
Meuselwitz
Wed 17 Jan
19:00
Rot-Weiß
19:00
FSV Vohwinkel
Wed 17 Jan
16:30
Málaga
16:30
Lausanne Sports
Wed 17 Jan
15:00 Playing 58'
Slavia Praha
2 - 0
Litomericko
FA Cup »
Cup »
Wed 17 Jan
18:30
Osmanlıspor
18:30
Beşiktaş
Wed 17 Jan
12:30 finished
Akhisar
1 - 0
Boluspor INFO
Wed 17 Jan
16:00 Playing 6'
İstanbul
0 - 0
Giresunspor
Paulista A1 »
Wed 17 Jan
22:30
São Bento
22:30
São Paulo
Wed 17 Jan
22:30
Linense CA
22:30
Santos FC
Wed 17 Jan
22:30
Ituano
22:30
São Caetano
Wed 17 Jan
22:30
Novorizontino
22:30
Mirassol
Wed 17 Jan
20:00
RB Brasil
20:00
Ferroviária
Copa Lega Pro »
Wed 17 Jan
18:30
Pontedera
18:30
Prato
PSL »
Campeonato Africano de Naciones Group 1 »
Wed 17 Jan
17:30
Morocco
17:30
Guinea
Wed 17 Jan
20:30
Sudan
20:30
Mauritania
Football League »
Wed 17 Jan
16:00 Playing 6'
OFI
0 - 0
Doxa Dramas
Serie D Group 1 »
Wed 17 Jan
14:30
Arconatese
14:30
Como
Wed 17 Jan
14:30 Playing 82'
Borgaro
1 - 0
Inveruno
Wed 17 Jan
14:30
Borgosesia Calcio
14:30
Olginatese
Wed 17 Jan
14:30
Chieri
14:30
ASD OltrepòVoghera
Wed 17 Jan
14:30 Playing 82'
Derthona
0 - 4
AC Pro Sesto
Wed 17 Jan
14:30
Caronnese
14:30
Varesina
Wed 17 Jan
14:30
Castellazzo
14:30
Gozzano
Wed 17 Jan
14:30
Pavia
14:30
Folgore Caratese
Wed 17 Jan
14:30 Playing 33'
Varese
0 - 0
Casale
Wed 17 Jan
14:30 Playing 82'
Seregno
1 - 2
ASD Bra
Serie D Group 2 »
Wed 17 Jan
14:30
Bustese Roncalli
14:30
Scanzorosciate
Wed 17 Jan
14:30 Playing 83'
Polisportiva
1 - 2
Virtus Bergamo
Wed 17 Jan
14:30
Darfo Boario
14:30
Pontisola
Wed 17 Jan
14:30 Playing 33'
Calcio Lecco 1912
0 - 0
Dro Calcio
Wed 17 Jan
14:30
Levico Terme
14:30
Caravaggio
Wed 17 Jan
14:30
Pergolettese
14:30
Ciserano
Wed 17 Jan
20:30
Rezzato
20:30
Crema 1908
Wed 17 Jan
14:30
Romanese
14:30
Pro Patria
Wed 17 Jan
14:30 Playing 82'
Trento Calcio 1921
0 - 0
Lumezzane

Follow BeSoccer on Facebook