We use cookies to personalise content and ads, to provide social media features and to analyse our traffic. We also share information about your use of our site with our social media, advertising and analytics partners. See details. More info and settings. Accept
Ligue 1
Sat 20 May
Nancy
3-1
Saint Etienne
Rennes
2-3
Monaco
Angers SCO
2-0
Montpellier
Toulouse
0-0
Dijon FCO
Olympique Lyonnais
3-3
Nice
PSG
1-1
Caen
Olympique
1-0
Bastia
Lille
3-0
Nantes
Lorient
1-1
Girondins Bordeaux
Guingamp
1-0
Metz
team / Points
1 Monaco MON 95
2 PSG PSG 87
3 Nice NIC 78
4 Olympique Lyonnais LYO 67
5 Olympique Marseille MAR 62
6 Girondins Bordeaux GIR 59
7 Nantes NAN 51
8 Saint Etienne ASS 50
9 Rennes REN 50
10 Guingamp GUI 50
 
11 Lille LIL 46
12 Angers SCO ANG 46
13 Toulouse TFC 44
14 Metz MET 43
15 Montpellier MPL 39
16 Dijon FCO DIJ 37
17 Caen CAE 37
18 Lorient LOR 36
19 Nancy ASN 35
20 Bastia BAS 34
Ligue 2
Fri 19 May
Ajaccio
3-2
Tours
Sochaux
2-3
Troyes
Stade de Reims
1-2
Amiens SC
Lens
3-1
Niort
Le Havre
4-1
Orléans
Stade Lavallois
1-2
Nîmes
Clermont
1-0
Valenciennes
Stade Brestois
6-2
Gazélec Ajaccio
Auxerre
1-0
Red Star
Strasbourg
2-1
Bourg-Péronnas
team / Points
1 Strasbourg STR 67
2 Amiens SC AMI 66
3 Troyes TRO 66
4 Lens LEN 65
5 Stade Brestois BRE 65
6 Nîmes NÎM 64
7 Stade de Reims REI 55
8 Le Havre LHA 54
9 Gazélec Ajaccio GAZ 51
10 Niort NIO 49
 
11 Ajaccio AJA 48
12 Clermont CLE 46
13 Sochaux FCS 46
14 Valenciennes VAL 45
15 Bourg-Péronnas BOU 44
16 Tours TOU 43
17 Auxerre AUX 43
18 Orléans ORL 38
19 Red Star RED 36
20 Stade Lavallois STL 30
National
Fri 19 May
Sedan
1-4
Avranches
Paris FC
2-0
Creteil
Consolat Marseille
3-2
CA Bastia
Béziers
3-2
Belfort
Dunkerque
3-3
Boulogne
Chambly
4-0
Quevilly
Chateauroux
1-1
Les Herbiers
Épinal
2-1
Lyon-Duchère
Concarneau
0-3
Pau FC
team / Points
1 Chateauroux CHA 59
2 Quevilly QUE 58
3 Paris FC PFC 54
4 Consolat Marseille CON 54
5 Chambly CHA 54
6 Dunkerque DUN 53
7 Béziers BEZ 50
8 Lyon-Duchère LYO 50
9 Boulogne USB 49
 
10 Avranches AVR 46
11 Concarneau CON 46
12 Creteil LUS 42
13 Les Herbiers LES 39
14 Pau FC PAU 38
15 Épinal SPI 37
16 CA Bastia CAB 36
17 Sedan SED 35
18 Belfort BEL 31
Group 1
Sat 20 May
Plabennec
3-1
Romorantin
Stade Rennes II
4-1
PSG II
Voltigeurs
1-2
Mantes
Trelissac
2-0
Cholet
Vitré
2-1
Chartres
Lorient II
0-1
Saint-Malo
Fontenay
0-6
Nantes II
Granville
3-4
Bergerac
team / Points
1 Stade Rennes II STA 56
2 Cholet CHO 52
3 Bergerac BER 51
4 Granville GRA 47
5 Trelissac TRE 46
6 Vitré VIT 45
7 Romorantin ROM 44
8 PSG II PSG 42
 
9 Saint-Malo SAI 42
10 Fontenay FON 42
11 Lorient II LOR 39
12 Chartres CHA 32
13 Plabennec PLA 29
14 Mantes MAN 29
15 Nantes II NAN 28
16 Voltigeurs VOL 26
Group 2
Sat 20 May
Lille II
1-1
Iris Club Croix
Dieppe
0-2
Drancy
Sannois Gratien
4-0
Poissy
US Fleury-Merogis
2-0
Amiens AC
Calais
4-4
Boulogne-Billancou
Le Havre II
2-2
Lens II
ES Wasquehal
3-0
Maur Lusitanos
V.Châtillon
2-2
Arras
team / Points
1 Sannois Gratien SAN 58
2 US Fleury-Merogis FLE 57
3 Maur Lusitanos SML 54
4 Boulogne-Billancourt BOU 49
5 Arras ARR 46
6 Lens II LEN 44
7 Drancy DRA 39
8 Lille II LIL 38
 
9 Iris Club de Croix IRI 38
10 V.Châtillon VCH 36
11 Le Havre II LEH 36
12 Amiens AC AAC 33
13 Calais CAL 33
14 Poissy POI 32
15 ES Wasquehal ESW 29
16 Dieppe DIE 28
Group 4
Sat 20 May
Monaco II
3-1
Ol. Marseille II
Paulhan/Pézenas
2-2
Tarbes
Hyères
0-1
Sète
FC Martigues
3-2
Nice II
Rodez
1-1
Colomiers
Mont-Marsan
1-2
Sporting Toulon
Fréjus
2-1
Montpellier II
Le Pontet
2-4
Marignane Gignac
team / Points
1 Rodez ROD 61
2 Fréjus St-Raphaël FRE 53
3 Mont-Marsan MON 50
4 Sporting Toulon Var SPO 44
5 Colomiers COL 43
6 Monaco II MON 42
7 Hyères HYE 41
8 Marignane Gignac MGG 40
 
9 Tarbes TAR 39
10 Ol. Marseille II MAR 38
11 FC Martigues FCM 38
12 Nice II NIC 36
13 Sète SÈT 35
14 Paulhan/Pézenas PAU 33
15 Montpellier II MON 31
16 Le Pontet LEP 24
Group 1
Sat 20 May
RC La Flèche
0-0
Sablé
Dinan-Léhon
2-1
Drapeau Fougeres
Change
4-3
Vannes
Lannion
1-1
Laval II
Guingamp II
1-1
Brest II
Tour d'Auvergne
0-1
Stade Briochin
USSA Vertou
2-2
Angers II
team / Points
1 Stade Briochin STA 56
2 Angers II ANG 47
3 Guingamp II GUI 42
4 Dinan-Léhon DIN 41
5 Vannes VAN 40
6 USSA Vertou USS 39
7 Laval II LAV 35
 
8 Brest II BRE 32
9 Sablé SAB 31
10 La Tour d'Auvergne LAT 30
11 Lannion LAN 28
12 Change CHA 28
13 RC La Flèche RCL 23
14 Drapeau Fougeres DFF 20
Confederations Cup Group 1 »
Sat 24 Jun
17:00
México
17:00
Rusia
Sat 24 Jun
17:00
New Zealand
17:00
Portugal
Primera Division »
Friendly »
Sat 24 Jun
19:00
Westkapelle
19:00
Club Brugge
Sat 24 Jun
17:00
Zelzate
17:00
Lokeren
Sat 24 Jun
19:00
Vrasene
19:00
Waasland-Beveren
Sat 24 Jun
10:30 Playing 1'
Petrin Plzen
0 - 0
Viktoria Plzeň
Sat 24 Jun
14:00
Slovan Liberec
14:00
Oberlausitz Neugersdorf
Sat 24 Jun
15:00
St. Johnstone
15:00
Connah's Quay
Sat 24 Jun
16:30
Velke Hamry
16:30
Jablonec
Sat 24 Jun
18:00
Rijmenam
18:00
Mechelen
Sat 24 Jun
16:30
Thun
16:30
Neuchâtel Xamax
Sat 24 Jun
17:00
St. Gallen
17:00
Rheindorf Altach
Sat 24 Jun
18:00
Sturm Graz
18:00
CSKA Moskva
Sat 24 Jun
11:00
Karviná
11:00
Baník Ostrava
Sat 24 Jun
13:00
Midtjylland
13:00
Aalborg BK
Sat 24 Jun
11:00
Slovácko
11:00
Zlaté Moravce
Sat 24 Jun
10:00 Playing 31'
Sigma Olomouc
1 - 2
SFC Opava
Sat 24 Jun
10:30 Postponed
Proboštov
10:30
Teplice
Sat 24 Jun
10:00 Playing 32'
Slavia Praha
1 - 1
Viktoria Žižkov
Sat 24 Jun
10:30 Playing 4'
Pardubice
0 - 0
Slovan Liberec Sub 21
Sat 24 Jun
13:00
Randers
13:00
Skive
Sat 24 Jun
16:00
Voorwaarts
16:00
KV Oostende
Sat 24 Jun
18:00
FCM Traiskirchen
18:00
Rapid Wien
Sat 24 Jun
18:00
Zenit
18:00
Ludogorets
Sat 24 Jun
15:00
FK Krasnodar
15:00
SKA-Khabarovsk
Sat 24 Jun
12:00
Tosno
12:00
Spartak Moscow II
Sat 24 Jun
16:00
Kukësi
16:00
Wolfsberger AC
Sat 24 Jun
17:00
Wiener Neustadt
17:00
LASK Linz
Sat 24 Jun
17:00
Chiasso
17:00
Sion
Sat 24 Jun
17:00
Rüti 1930
17:00
Zurich
Sat 24 Jun
18:00
Drongen
18:00
KAA Gent
Sat 24 Jun
19:00
Aywaille
19:00
Standard de Liège
Sat 24 Jun
17:00
Amkar Perm
17:00
Aluminij
Sat 24 Jun
10:30 Playing 3'
Teplice
0 - 0
Banik Modlany
Sat 24 Jun
09:00
Tambov
09:00
Tyumen
Sat 24 Jun
19:00
Zwarte Leeuw
19:00
Antwerp
Sat 24 Jun
10:00 Playing 31'
Mladá Boleslav
0 - 0
Varnsdorf
Sat 24 Jun
12:00
Hradec Králové
12:00
Bohemians 1905
Sat 24 Jun
14:00
Sportfreunde Lotte
14:00
Wiedenbrück
Sat 24 Jun
14:00
Viktoria Griesheim
14:00
Wehen Wiesbaden
Sat 24 Jun
14:30
FSV Treuen
14:30
Erzgebirge Aue
Sat 24 Jun
15:00
Chemnitzer
15:00
Baník Sokolov
Sat 24 Jun
15:30
Frýdek-Místek
15:30
Vitkovice
Sat 24 Jun
17:00
Maccabi Tel Aviv
17:00
FC Spartak Trnava
Sat 24 Jun
18:00
Arka Gdynia
18:00
APOEL
Sat 24 Jun
18:00
Újpest FC
18:00
Ried
Segunda Playoffs »
Sat 24 Jun
21:00
Getafe
21:00
Tenerife
MLS »
Sat 24 Jun
02:00 Finished
Toronto FC
2 - 0
New England Revolution INFO
Sat 24 Jun
03:00 Finished
Houston Dynamo
1 - 1
FC Dallas INFO
Sat 24 Jun
19:30
New York RB
19:30
New York City
CSL »
Sat 24 Jun
09:30 Half-Time
Liaoning Whowin
0 - 2
Tianjin Quanjian
Sat 24 Jun
09:30 Half-Time
Yanbian
0 - 1
Shanghai Shenhua
Sat 24 Jun
13:35
Shandong Luneng
13:35
Guizhou Zhicheng
Sat 24 Jun
13:35
Chongqing Lifan
13:35
Changchun Yatai
Sat 24 Jun
13:35
Tianjin Teda
13:35
Guangzhou R&F
Tercera Playoffs »
Sat 24 Jun
20:00
Olímpic Xàtiva
20:00
Écija Balompié
Sat 24 Jun
19:00
Peña Sport
19:00
Náxara
Sat 24 Jun
18:00
At. Malagueño
18:00
Unión Adarve
Sat 24 Jun
18:30
Atl. Astorga
18:30
CD Vitoria
Apertura Uruguay Group 2 »
Sat 24 Jun
20:00
Rampla Juniors
20:00
Fénix
Sat 24 Jun
23:00
Peñarol
23:00
Plaza Colonia
Sat 24 Jun
20:00
Danubio
20:00
Racing Montevideo
Primera B Nacional »
Sat 24 Jun
20:00
Nueva Chicago
20:00
Los Andes
Sat 24 Jun
19:05
Brown Adrogue
19:05
Guillermo Brown
Eliteserien »
Serie B Brazil »
Sat 24 Jun
21:30
Ceará
21:30
Oeste
Sat 24 Jun
21:30
Santa Cruz Recife
21:30
Figueirense Florianopolis
Sat 24 Jun
02:30 Finished
Criciuma EC
2 - 1
Paraná INFO
Sat 24 Jun
21:30
Goiás EC
21:30
Vila Nova
Sat 24 Jun
21:30
Brasil de Pelotas
21:30
Internacional Porto Alegre
Sat 24 Jun
21:30
Londrina
21:30
EC Juventude
Sat 24 Jun
01:30 Finished
Boa EC
2 - 1
ABC INFO
Sat 24 Jun
02:30 Finished
Luverdense
0 - 3
América Mineiro INFO
Sat 24 Jun
00:15 Finished
CRB
2 - 1
Paysandu Belém INFO
Torneo de Transición Bolivia »
Sat 24 Jun
21:00
Real Potosí
21:00
Blooming
Sat 24 Jun
23:15
San José Oruro
23:15
J. Wilstermann
Soccer League »
Sat 24 Jun
01:00 Finished
Serbian White Eag.
0 - 0
Royal Toronto INFO
Sat 24 Jun
02:15 Playing 11'
York Region Shoot.
0 - 0
Vorkuta
Premier League »
Sat 24 Jun
16:00
Krumkachy
16:00
Dinamo Minsk
Sat 24 Jun
17:00
Torpedo Zhodino
17:00
Shakhtyor Salihorsk
Sat 24 Jun
18:00
Gomel
18:00
Minsk
League One »
Primera B Metro. »
Copa Sudafricana »
Premier League »
Sat 24 Jun
19:30
Limerick
19:30
St Patrick's
Serie C Group 1 »
Sat 24 Jun
21:00
Confiança
21:00
Botafogo PB
Sat 24 Jun
23:00
Remo
23:00
Moto Club MA

Follow BeSoccer on Facebook